Kraków

miasto - gospodarz
  • Kraków Miasto Gospodarz z oficjalnym logo Klubowych Mistrzostw Świata
  • Tauron Arena Kraków
  • Tauron Arena Kraków
  • Tauron Arena Kraków
  • Tauron Arena Kraków

O KRAKOWIE

INFORMACJE DODATKOWE

Kraków to miasto o tysiącletniej tradycji, dawna siedziba polskich królów i stolica kraju, a dzisiaj ważna europejska metropolia. Stare Miasto, które jest najstarszą częścią Krakowa, stanowi skarbnicę dzieł sztuki, pamiątek historycznych i zabytkowych obiektów reprezentujących niemal wszystkie style architektoniczne.

Sercem miasta od setek lat pozostaje Rynek Główny − największy plac miejski średniowiecznej Europy, zachowany w niezmienionym kształcie od 1257 roku i wpisany na  pierwszą listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1978 r. Od 600 lat, z wieży Bazyliki Mariackiej, co godzinę, rozlega się hejnał grany na cztery strony świata. Natomiast stojące pośrodku rynku Sukiennice – średniowieczna hala targowa – są jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich zabytków.

Poza Starym Miastem niezmiennie intryguje Kazimierz – część Krakowa dająca  przestrzeń dla wielowiekowego współistnienia dwóch kultur (chrześcijańskiej i żydowskiej), wypełniona zabytkami judaizmu o światowym znaczeniu. Dzielnica targów staroci i dzieł sztuki, klimatycznych knajpek, restauracji i pubów, w których pobrzmiewa muzyka na żywo.

Kraków to również miasto tętniące życiem kulturalnym, w 2000 r. wybrane na Europejską Stolicę Kultury, a w 2013 r. nagrodzone tytułem Miasta Literatury UNESCO. Rocznie odbywa się tutaj ponad 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych o międzynarodowej renomie. To także miasto nowoczesnych muzeów oraz zagłębie prężnie działających firm, inwestujących przede wszystkim w nowe technologie. Miejsce nauki około 200 tysięcy studentów, które przyciąga inwestorów poszukujących wykwalifikowanych kadr – wielu z nich, właśnie w Krakowie zlokalizowało swoje odziały i centra obsługi. Prężnie rozwija się tu turystyka biznesowa, której fundamentem jest rozbudowana baza hotelowa o najwyższym standardzie, a także zlokalizowane tu centra targowo-kongresowe. Stolica Małopolski ma też bogatą ofertę dla miłośników sportu i rekreacji. W 2014 roku Kraków został mianowany Europejskim Miastem Sportu.

Kraków nie przestaje urzekać odwiedzających turystów – w roku 2016 przyjechało ich tutaj ponad 12 mln.

W obecnym sezonie siatkarska drużyna z Krakowa występuje w ekstraklasie. Jest nią Trefl Proxima Kraków, beniaminek Ligi Siatkówki Kobiet. O szczebel niżej rywalizują z kolei zawodnicy AZS AGH Kraków. Nie znaczy to jednak, że w mieście brakuje siatkarskich wydarzeń. Mimo że hala TAURON Arena Kraków powstała dopiero w 2014 roku, od początku działała jak magnes dla organizacji największych sportowych wydarzeń. Na trybunach może się zmieścić ponad 15 tysięcy widzów, co czyni tę halę największym krytym obiektem w Polsce. To właśnie tutaj odbywały się niedawno zmagania grupy C oraz mecze o medale w ramach siatkarskich Mistrzostw Europy 2017. W 2016 roku w krakowskiej hali miał miejsce turniej finałowy Ligi Światowej, zaś dwa lata wcześniej gościła uczestników Mistrzostw Świata.

W Tauron Arenie Kraków zostaną rozegrane decydujące boje (półfinał, mecz o 3. miejsce i finał) Klubowych Mistrzostw Świata.

Facebook