Opole

miasto - gospodarz
  • Opole Klubowe Mistrzostwa Świata w Siatkówce 2017

O OPOLU

HALA WIDOWISKOWO-SPORTOWA

ODKRYJ OPOLE

Opole – tutaj bije muzyczne serce Polski

Opole to stolica województwa opolskiego. Jednak raz w roku staje się stolicą polskiej piosenki. Na deskach opolskiego amfiteatru pierwsze kroki i wielkie kariery rozpoczynali najbardziej znani polscy muzycy. W nowoczesnym Muzeum Polskiej Piosenki fani muzyki mogą spędzić wiele godzin śledząc teledyski, fragmenty koncertów i wywiadów z ulubionymi artystami.

Opole jest jednym z najstarszych miast w Polsce. W 2017 r. obchodzi jubileusz 800-lecia lokacji. Z tej okazji przygotowano wiele imprez nawiązujących do historii i tradycji miasta. Symbolem przeszłości Opola jest XIV-wieczna Wieża Piastowska, która pełniła funkcję strażnicy rycerskiej. Obecnie w jej wnętrzu można oglądać multimedialną wystawę poświęconą dziejom Opola, a ze szczytu podziwiać panoramę miasta.

Zielonymi płucami miasta są wyspy Bolko i Pasieka położone na rzece Odrze. To miejsce aktywnego wypoczynku i relaksu. Znajduje się tu jedna z największych atrakcji turystycznych Opola – ogród zoologiczny, a w nim około 300 gatunków zwierząt, w tym unikatowe goryle nizinne, uchatki kalifornijskie, gepardy, żyrafy, flamingi oraz lemury.

Współczesne Opole to harmonijne połączenie tradycji z nowoczesnością, nauki z biznesem. To miasto akademickie. Tu powstają innowacyjne projekty, które znajdują zastosowanie w firmach krajowych i zagranicznych.

Opole to miasto sportu, którego symbolami są prężnie działające kluby: Odra Opole, Gwardia i Orlik, a także nowoczesna Hala Widowiskowo-Sportowa.

Niezależnie od pory roku, Opole zachwyca swoją niepowtarzalną atmosferą, architekturą i gościnnością mieszkańców. Stolica polskiej piosenki zagra w rytmie każdego odwiedzającego.

Halę Widowiskowo-Sportową w Opolu z czystym sumieniem można nazwać perełką modernistycznej architektury. W Opolu przy ul. Oleskiej nie może się nie rzucić w oczy specyficzna kopuła, która przez lata gościła nie tylko wydarzenia sportowe, ale również koncerty, wystawy i targi.

Budynek został oddany do użytku 20 lipca 1968 r. W 2018 roku będziemy obchodzić okrągłą 50 rocznicę funkcjonowania obiektu. Same prace związane z budową hali wzbudzały duże zainteresowanie ze strony mieszkańców. Pomysłodawcami i projektantami byli architekt Jerzy Gottfried i konstruktor Władysław Feiferek. Podczas uroczystej sesji wojewódzkiej i miejskiej rady narodowej otwarto nowoczesny w tamtych czasach obiekt, który zyskał uznanie i doroczną nagrodę ministra budownictwa. Pomysłodawcą nagrody był Józef Buziński, ówczesny Wojewoda i wielki kibic sportowy. To dzięki niemu w Olsztynie powstała identyczna hala „Urania”, gdy Józef Buziński został wojewodą tego miasta.

Po czterdziestu sześciu latach użytkowania musiała zapaść decyzja: modernizacja czy wyburzenie? Trzeba było uratować Perłę Opola, która wkomponowała się w krajobraz miasta, więc rozpoczął się trwający 3 lata remont. Konstrukcja budynku nie została zmieniona i charakterystyczna kopuła w dalszym ciągu jest znakiem rozpoznawczym hali. Natomiast mocno zmieniło się jej wnętrze. Trybuny, które poprzednio były ułożone po okręgu w tej chwili tworzą prostokąt. To nie jedyna zmiana jaka dotknęła obiekt.

Opolanie mają w tej chwili do dyspozycji zmodernizowaną, ultranowoczesną Halę Widowiskowo-Sportową, gdzie organizowane są mecze drużyn sportowych oraz koncerty dostarczające niezapomnianych emocji artystycznych.

Udogodnienia do prowadzenia transmisji telewizyjnych, strefa VIP, doskonała akustyka, nowoczesne wnętrze i cube zawieszony pod samą kopułą to tylko nieliczne z zalet hali Widowiskowo-Sportowej w Opolu.

Oprócz doskonałej infrastruktury sportowej, osoby odwiedzające i korzystające z hali mogą skorzystać z centrum odnowy biologicznej i punktu gastronomicznego PUB „16”. Cały budynek otoczony jest parkingiem dla 250 pojazdów.

W przyszłości na terenie obok Hali Widowiskowo-Sportowej powstanie „Park Sportu”, gdzie będzie dostępnych kilka boisk zewnętrznych do różnego rodzaju aktywności fizycznych, a także hala rozgrzewkowa.

Najwyżej klasyfikowana siatkarska drużyna, AZS Uni Opole, występuje obecnie w 1. lidze kobiet. Podobnie jak uczestnicy Klubowych Mistrzostw Świata, swoje mecze rozgrywa w gruntowanie zmodernizowanej Hali Okrąglak. Pierwsze spotkanie po trzyletnim remoncie obiektu odbyło się 2 września 2017 roku, pomiędzy piłkarzami ręcznymi miejscowej Gwardii a Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski. Sam obiekt istnieje natomiast od 1968 roku i ma bogate siatkarskie tradycje. Na początku XXI wieku swoje boje w Lidze Mistrzów toczyła w nim drużyna Mostostalu-Azoty Kędzierzyn-Koźle. W Opolu odbywały się też eliminacje do mistrzostw świata i Europy z udziałem zarówno męskiej, jak i żeńskiej reprezentacji Polski. Po raz pierwszy siatkówka zagościła w „Okrąglaku” 24 czerwca 1983 roku, kiedy w towarzyskim meczu międzypaństwowym nasi siatkarze pokonali Stany Zjednoczone 3:0.

Podczas Klubowych Mistrzostw Świata odbywać się w nim będą mecze grupy A.

Odkryj Opole z Mini przewodnikiem

Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy krótką wycieczkę po Opolu, którą rozpoczniemy od opolskiego Zoo.

WYSPA BOLKO I OGRÓD ZOOLOGICZNY

Wyspa Bolko to zielone płuca miasta. Jest oazą zarówno błogiego odpoczynku wśród dębów, platanów czy buków, jak i areną aktywności dla biegaczy, rowerzystów czy rolkarzy. Najważniejszą atrakcją wyspy jest ogród zoologiczny. Można w nim spotkać niemal 300 gatunków zwierząt, w tym goryle nizinne oraz uchatki kalifornijskie. Co wyróżnia opolskie ZOO? Innowacyjne rozwiązania pozwalające być naprawdę blisko zwierząt. Ogród Zoologiczny w Opolu mocno angażuje się też w wiele programów hodowlanych zwierząt zagrożonych wyginięciem.

 www.zoo.opole.pl

AMFITEATR I MUZEUM POLSKIEJ PIOSENKI

Amfiteatr stanowi ważny punkt na mapie festiwali muzycznych organizowanych w Polsce. To tutaj od ponad 50 lat odbywa się Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki, który gości największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Obiekt usytuowany na malowniczej wyspie Pasiece, w zabytkowej dzielnicy willowej i sąsiedztwie nadodrzańskich bulwarów spacerowych. W jednym obiekcie funkcjonuje Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, które przez cały rok organizuje koncerty oraz Muzeum Polskiej Piosenki, instytucja, przybliżająca historię polskiej muzyki rozrywkowej w sposób nowoczesny i multimedialny.

WIEŻA PIASTOWSKA

To najstarszy zabytek Opola i zarazem symbol miasta. Wieża obronna powstała w około 1300 roku, mierzy aż 35 metrów i stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych w Opolu. Zwiedzaniu wieży towarzyszy obszerna prezentacja multimedialna. Każdy może poczuć się jak więzień lochu głodowego a nawet spotkać i posłuchać księcia opolskiego Bolka I. Projektory multimedialne przenoszą gości wieży do XIX-wiecznego Opola, którego panoramę można zobaczyć na samym szczycie.

www.wiezapiastowska.pl

OPOLSKA WENECJA

Opolska Wenecja jest nierozerwalną częścią naturalnej odnogi Odry, jaką jest Młynówka. To jej fragment ciągnący się od Mostu Katedralnego do Mostu Zamkowego. Młynówka to stare koryto Odry, które swoją nazwę wzięło od stojących przy niej młynów. Ten fragment miasta stanowił przed laty silną gospodarczo część Opola. Najpiękniej Młynówka prezentuje się wieczorem, kiedy zanurzone w wodzie kamienice, oświetlone światłem elektrycznym, odbijają się w jej wodach.

 www.opole.pl/opolska-wenecja/

ALEJA GWIAZD POLSKIEJ PIOSENKI

Z myślą o wybitnych twórcach estrady z inicjatywy Fundacji Stolicy Polskiej Piosenki w 2004 roku wystartowała Aleja Gwiazd Polskiej Piosenki. Pierwszą gwiazdą wmurowaną w bruk alei była gwiazda poświęcona Czesławowi Niemenowi. Obecnie Aleja liczy 38 gwiazd wykonanych z brązu. Wśród dotychczas uhonorowanych artystów znajdują się w niej m.in. Edyta Górniak, Myslowitz, Irena Santor czy Zakopower.

www.opole.pl/aleja-gwiazd/

WZGÓRZE UNIWERSYTECKIE

Wzgórze Uniwersyteckie jest najwyższym wzniesieniem w obrębie starego miasta (165 m. n.p.m.). Rozciąga się stąd piękna panorama Opola, a tuż przy wzgórzu poło- żony jest gotycki kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Bolesnej i św. Wojciecha, patrona miasta. Na wschodniej części wzgórza znajduje się Skwer Artystów, na którym usytuowano rzeźby polskich artystów, związanych z Opolem oraz Krajowym Festiwalem Polskiej Piosenki. Spotkamy tam Agnieszkę Osiecką, Czesława Niemena, Marka Grechutę, Kabaret Starszych Panów oraz Jerzego Grotowskiego.

www.opole.pl/wzgorze-uniwersyteckie/

 

Facebook