Aktualności

Wielka siatkówka ponownie w Płocku. Orlen Arena gospodarzem Klubowych Mistrzostw Świata

W tym roku klubowy mundial ostatecznie zawita nie do Radomia, a do Płocka. Najlepsi siatkarze świata zagrają w Orlen Arenie, w której siatkówka gościła już kilka razy.

  • Najlepsza, najnowocześniejsza i najbardziej sportowa hala na Mazowszu
  • Na trybunach może zasiąść tylu kibiców, że do ich transportu potrzebnych byłoby 100 autobusów
  • „To jest znakomite miejsce do tego, aby pokazać siatkówkę na najwyższym poziomie”

Obiekt w Płocku został wybudowany w 2010 roku i może pomieścić pięć i pół tysiąca widzów. Na co dzień jest domem dla siedmiokrotnych mistrzów Polski w piłce ręcznej – Orlen Wisły Płock. „Nafciarze” rozgrywają tutaj nie tylko mecze ligowe, ale także spotkania Ligi Mistrzów.

Debiut siatkówki w Orlen Arenie to rok 2011. Wówczas reprezentacja Polski rozegrała w Płocku dwa mecze Ligi Światowej – z Portoryko. Choć był to nieco mniejszy obiekt niż te, w których zwykle gościli Biało-Czerwoni, zapełnił się niemal do ostatniego miejsca, a atmosfera podobała się zarówno zawodnikom, jak i samym kibicom.
- To były niezwykle udane dwa dni z Ligą Światową w Płocku. Mamy dwa zwycięstwa, nową halę, która niemal pękała w szwach. Nam się tu bardzo podoba. Możliwe, że w przyszłym roku też przyjedziemy do Płocka. Mimo pewnych obaw, pojawiają się zawsze wtedy, gdy po raz pierwszy gramy w nowym mieście, na mecze przyszli ludzie, którzy kochają sport. I to jest piękne – podsumował Wojciech Czayka, ówczesny dyrektor turnieju.

Ostatecznie męska reprezentacja zawitała do Płocka raz jeszcze, ale nie w 2012, a w 2013 roku podczas Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Prowadzona przez Andreę Anastasiego drużyna pokonała Holandię i Niemcy, a przegrała z Rosją. Jak przyznał prezes Fundacji Huberta Jerzego Wagnera, Jerzy Mróz, był to element „zasiania” mody na siatkówkę.
- Po spotkaniu z władzami miasta wspólnie stwierdziliśmy, że jest to znakomite miejsce do tego, aby pokazać siatkówkę na najwyższym poziomie i zaszczepić wśród miejscowej młodzieży sportowego bakcyla – opowiadał Mróz w 2013 roku.

Orlen Arena gościła reprezentację siatkarek, też w 2013 roku. Polki rozegrały w niej wówczas jeden z turniejów World Grand Prix. Zespół trenera Piotra Makowskiego pokonał w Płocku Kazachstan, ale wyraźnie uległ Japonkom i Niemkom. Od tego czasu siatkówka w najlepszej hali sportowej na Mazowszu nie gościła.

Ciekawostka. W 2012 roku odbyła się tutaj gala KSW18. W akcji można było zobaczyć takich zawodników jak Marcin Różalski, Jan Błachowicz czy Karol Bedorf.

 Poza piłką ręczną, w płockim obiekcie udało się też zorganizować mecze reprezentacji Polski w tenisie w ramach Pucharu Davisa. W 2015 roku Biało-Czerwoni pokonali Litwę 3:2 w meczu grupy I strefy euroafrykańskiej. W składzie polskiej kadry znalazł się wówczas m.in. Jerzy Janowicz.

 Jak czytamy na oficjalnej stronie hali, gdyby trybuny były zapełnione, potrzebne byłoby około stu autobusów, by wywieźć kibiców po zakończonych emocjach sportowych. Powierzchnia użytkowa Orlen Areny jest równa dziesięciu boiskom piłkarskim na Orlikach, a powierzchnia dachu wynosi mniej więcej tyle samo, ile metraż płyty głównej stadionu miejscowej Wisły. Długość kabli energetycznych obiektu wynosi tyle, ile 350 długości Mostu Solidarności w Płocku.

W tym mieście kibice kochają nie tylko futbol i szczypiorniaka, ale też siatkówkę, o czym świadczy choćby organizowana regularnie Płocka Amatorska Liga Siatkówki (PLAS). Jej mecze również rozgrywane są w Orlen Arenie. Teraz trafiła się okazja, by do tego obiektu znów zawitała piłka siatkówka, na światowym poziomie. W grupie A rywalizować będą bowiem PGE Skra Bełchatów, Fakieł Nowy Urengoj, Zenit Kazań i Cucine Lube Civitanova. Pierwsze spotkania już 26 listopada.

Dodaj komentarz

Facebook